Zdzisław Jeżowski trener grupy pieszyckiej

Z cyklu: 70 lat bielawskiej lekkiej atletyki. Tom 3: Lekkoatletyka młodzieżowa

Lata 70–te oraz wszystkie lata następne charakteryzują Klub zdecydowanie młodzieżowo i nadal zielono. Pan  Tadeusz Szermer rygorystycznie przestrzegał uczestniczenia w zawodach w koszulkach tylko zielonych. Sam tych koszulek dostarczał każdemu zawodnikowi wraz z emblematem Klubu (pamiętna sowa na żółtym tle). Pierwsze lata siedemdziesiąte to fantastyczne jak na ówczesne czasy, rekordy w biegach i  skokach dzieci, no bo jak inaczej nazwać 13 – letnią  Elżbietę Rabsztyn (Burza Wrocław), która skoczyła wzwyż 150 cm! 157 cm skoczyła wzwyż  kilka dni później 13-letnia Dorota Lubowicka (Śląsk Wrocław). W Bielawie 14-letnia Iwona Billi skacze po raz pierwszy 150 cm. Wiele było takich anomalii w polskim sporcie, tylko z tą różnicą że  Ela Rabsztyn  zrobiła światową karierę a pozostałe „cudowne dzieci” polskiego sportu kariery nie zrobiły, łącznie z D.Lubowicką.

 

Sport lekkoatletyczny w Bielawie, w pierwszych latach 70-tych to bardzo silne ośrodki w Bielawie, Pieszycach i Dzierżoniowie. W Bielawie pracowali: Władysław Płonka oraz Tadeusz Szermer. W Dzierżoniowie pracował Czesław Kita a w Pieszycach pracę rozpoczynał Zdzisław Jeżowski. Ten ostatni szkoleniowiec miał wówczas zaledwie 19 lat  a  wspomagali go: 18-letnia  Bożena Sufranowicz oraz jej rówieśnik a potem mąż Jan Czerwony. Bożena wkrótce potem wybrała się na  studia  wychowania fizycznego i po ich zakończeniu podjęła pracę w szkole w Pieszycach, już pod nazwiskiem Czerwona. Janek po ukończeniu służby wojskowej do sportu już nie wrócił. Ale grupa w Pieszycach działała i biegała. Jeżowski nie odpuszczał i kilkunastu jego wychowanków startowało w  pierwszym zespole seniorów, który wówczas występował w klasie ”A” seniorów oraz  lidze juniorów i młodzików Dolnego Śląska.

 

W 1970 roku, w biegach przełajowych o Mistrzostwo Dolnego Śląska Tadeusz Szermer, koordynator sekcji wystawił aż 30 osób ! Czesław Kita z grupy dzierżoniowskiej, wystawił do tych zawodów 20 osób. Z ośrodków satelitarnych klubu wystawiono aż 50 osób. Na zawody pojechały aż dwa autokary. W grupie dzierżoniowskiej przewodził Marek Kwiatkowski a w grupie pieszyckiej Tadeus Ignasiak oraz Danuta Marciniec (13-letnia biegaczka, która jesienią tego roku uzyskała  na 800 metrów świetny wynik 2:25,0 min). Marek Kwiatkowski latem 1970 roku pobiegł w finale Igrzysk Ogólnopolskich w Chorzowie. Tadeusz Ignasiak na 1000 metrów w Mistrzostwach Polski młodzików w Szczecinie był szósty.

 

W zajęciach uczestniczyło wówczas blisko 100 osób. Zajęcia razem prowadziło jednocześnie 4 szkoleniowców z  uprawnieniami. Gwiazdami były wówczas 13-15 letnie dzieci, które osiągały wyniki  liczące się w kraju. Np. 15-letni Tadeusz  Ignasiak przebiegł 1000 metrów w 2:41,2 min.

 

Jesienią tego roku  przeprowadzono  zawody lekkoatletyczne: Bielawa-Dzierżoniów-Pieszyce. Zawody zostały przeprowadzone w Bielawie na stadionie przy ul. Sportowej. Zwyciężyła oczywiście Bielawa, wyprzedzając Pieszyce zaledwie kilkoma punktami meczowymi.

 

Dekada lat 70-tych to takie osiągnięcia jak: 10,5 sek. na 100 m i 21,2 sek. na 200 metrów Piotra Kinera i dwa tytuły Mistrza Polski na obu dystansach. W1979 roku.1:56,5 min. w biegu  na 800 metrów juniora Rafała Białacha, który zaczynał od skoku wzwyż a rekord Rafała na 100 metrów to wynik 11,2 sek. Edward Rydzewski zwyciężył elitę światowych maratończyków w Amsterdamie. Bożena Burzyńska biegała w finale Mistrzostw Polski w biegach płotkarskich. Sukcesy  odnosiła Iwona Billi, najpierw  w skoku wzwyż a potem w wielobojach. Denysiak, Szubert, Witkoś, Mączka, Chodowiec, Kawka, Chajter, Jędrasik Zdzisław, Jankowscy, Maruda, Jando, Małecki, Kubacka A, Burzyńska, Lichoń. Kosik, Baran, Więclewski, Nowakowska, Drożdż, Trela, Babiarz, Staniek, Niewiadomska, Kacperska, Sarzyńska, Sykas, Zielińska,  Kucharczyk, Surówka, Kożuch, Deka, Pięta, Rudkiewicz, Beska, Jarmuła, Jaszczyszyn,  Butrym Włodzimierz,  Marciniec, Kacperska, Pawłowska, Jarmoszka i wielu, wielu  innych, to tylko nieliczne nazwiska znakomitości tego okresu.

 

Grupa dzierżoniowska funkcjonowała kilka lat, do czasu kiedy prowadzący zajęcia, inż. Czesław Kita, powołany został na stanowisko kierownicze dzierżoniowskiej „Diory”. W 1975 roku przestała  istnieć grupa pieszycka a trener Jeżowski przeszedł  do grupy bielawskiej.

 

Ciekawsze wyniki z tego okresu to znakomity wynik Piotra Kinera na 300 m –35,7 sek. i 2:01,2 min. na 800 m Tadeusza Ignasiaka, 155 cm w skoku wzwyż Iwony Billi, 12,6 sek. na 100 m Małgosi Mączki, 180 cm w skoku wzwyż Krzysztofa Matrasa. Wszyscy oni mieli zaledwie 15 lat. Kolejne świetne rezultaty to 15,8 sek. na 100 m ppł. 16-letniej Bożeny Burzyńskiej, 46,5 sek na 300 m ppł. Beśki, 6,51 m w skoku w dal 16-letniego Adama Jankowskiego. Adam  podczas pobytu na obozie kadry narodowej  juniorów Warszawie w 1972 roku skoczył w  dal około 7 m, 11,4 sek na 100 metrów zrobił Marek Chodowiec, 13,10 m Władysława Surówki w pchnięciu 5 kg kulą, 10,9 sek. na 100 metrów19-letniego  Boczuli i kariera w wrocławskim Śląsku, 3:54,5 min 19-letniego Andrzeja Chajtera na 1500 m, 26,7 sek. Eugeniusza Iwaniczki na 200 m ppł.

 

Pod koniec lat siedemdziesiątych pojawił się dobry organizator między innymi sportu Pan Andrzej Cierpiał, odkryty przez Tadeusza Szermera. Kierownikiem sekcji w tym okresie był Ryszard Kiner, który większość energii skupił na trenowaniu syna Piotra, znanego już w kraju sprintera. Zebranie sprawozdawczo – wyborcze sekcji w 1980 roku wybrało na kierownika sekcji 26-letniego wówczas Andrzeja Cierpiała, byłego zawodnika Klubu, uprawiającego w tamtych latach dyscypliny biegowe 110 m ppł.  i 400 m ppł. W tym  okresie zajęcia w  Klubie  prowadzili Tadeusz Szermer, Władysław Płonka , Zdzisław Jeżowski oraz  Ryszard Kiner, który szkolił syna Piotra. Istniały dwa ośrodki: pieszycki liczący 35 osób oraz bielawski – około 50 osób. Rok 1980 zaczął się I halowymi zawodami o Mistrzostwo Bielawy w lekkiej atletyce. Zawody odbyły się w … Wałbrzychu 😉 . Dwa autokary zawiozły 100 osób z Bielawy do hali wałbrzyskiego „Górnika”Zimowe Mistrzostwa Polski w Warszawie i start w biegu na 60 metrów młodzika Krzysztofa Matrasa, zakończył się wynikiem 7,4 sek.

 

Od 1980 roku kierownik  sekcji Andrzej Cierpiał oraz koordynator tejże sekcji Tadeusz Szermer porządkują  sprawy sekcji.Zdzisław Jeżowski trener grupy pieszyckiej