spartakiada

Historia siatkówki w Bielawie, czyli jak to się wszystko zaczęło …

W pierwszych latach po wyzwoleniu jedną z najbardziej popularnych gier zespołowych była siatkówka. Już w październiku 1945 r. zamieszkali na terenie powiatu dzierżoniowskiego, byli więźniowie obozów koncentracyjnych (w większości narodowości żydowskiej),  zaczęli rozgrywać pierwsze mecze piłki siatkowej. Nie były to żadne formy zorganizowanego sportu, była to tylko zabawa i jedna z form rekreacji a zarazem forma asymilacji napływających tutaj nowych mieszkańców z całej Polski, jak również powracających z frontu żołnierzy Wojska Polskiego.

W pracujących na terenie bielawskich zakładach bawełnianych niemal na każdym wydziale były zorganizowane drużyny wydziałowe w tej dyscyplinie sportu. Już w lutym 1947 r. zorganizowano pierwszy międzywydziałowy turniej siatkówki w BZPB im. 2 Armii WP. Kierownikiem sekcji siatkówki w tym zakładzie był w tym okresie S. Brodowski, kapitanem zespołu żeńskiego Irena Hawryluk, a męskiego S. Pawlak.

spartakiada

Zdjęcie 1. Spartakiada zakładowa, rok 1947.

Należy dodać, że już w 1950 r. drużyna miejscowego Technikum Bawełnianego została wicemistrzem województwa wrocławskiego. Zawodnicy tamtych lat to : Z. Korona, J. Kośnik, S. Dzwirzyński, A. Kałużyński, Wiśniewski, J. Billi i T. Łuczyński.

Organizowane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych spartakiady zakładowe cieszyły się bardzo dużą popularnością tak zawodników jak i kibiców (w szczególności rodzin i znajomych uczestników zawodów).

W II półroczu 1969 roku narodziła się idea stworzenia sekcji siatkówki przy KS Bielawianka Bielawianka, której  zwolennikiem był ówczesny Kierownik Wydziału Końcowego Tkalni ZPB „Bielbaw” Pan Bolesław Burek. Grupa inicjatorska pod kierownictwem Józefa Drożdżyńskiego, któremu pomagali : A. Śmieja, J. Sielawa, S. Skroban i Cz. Duda załatwiła wszelkie formalności i 15 lutego 1970 roku oficjalnie została zarejestrowana sekcja siatkarska Bielawianki. Swój pierwszy ligowy mecz w klasie „B” bielawscy siatkarze rozegrali rok później – 28 lutego 1971 roku, pokonując w Szklarskiej Porębie 3:2 miejscową „Julię”. Trenerem zespołu był Pan Andrzej Malanowski a pierwszymi zawodnikami siatkarskiej sekcji Bielawianki byli: Głowacki Zbigniew, Michalak Jerzy, Trachimowicz Leonard, Nowicki Henryk, Andrzejewski Wojciech, Turski Ryszard, Sitnik Jan, Nowak Zbigniew, Pawełkiewicz Tadeusz.

W rozgrywkach klasy „B” brały wówczas udział następujące kluby: Włókniarz Kudowa, Julia Szklarska Poręba, Atria Wałbrzych, Włókniarz Głuszyca, Stal Chocianów, Chojnowianka Chojnów.
W pierwszym rozegranym meczu w Szklarskiej Porębie bielawska drużyna pokonała 3:2 miejscową Julię.

protokol

Zdjęcie 2. Kopia protokołu z meczu KS Bielawianka – KS Julia Szklarska Poręba 28.02.1971 r

W tym okresie mecze piłki siatkowej odbywały się w sali miejscowego Liceum Ogólnokształcącego, a zawsze na nich był nadkomplet kibiców. Stało się to za namową i stanowczym działaniem ówczesnego Prezesa KS „ Bielawianka ” Pana Bolesława Burka.

W zespole w sezonie 1970/71 grali: Nowicki Henryk (kapitan), Pierściński Zbigniew, Trachimowicz Leonard, Niemcewicz Marek, Wojdyło Andrzej, Żabicki Zdzisław, Wielgoszewski Zbigniew i Siwek Jan.

Klub funkcjonował dzięki aktywności pracowników tkalni: Sławomira Masopusta (kierownika oddziału końcowego tkalni Bielbawu), Adama Śmieja (z-ca kier. Tkalni Bielbawu) oraz mistrzów – Jana Sielawy oraz Czesława Dudy (były oszczepnik).